A megfelelő szakember kiválasztásánál első feladatunk a választott pszichológus szaktudásának és kompetenciájának ellenőrzése.
Magyarországon legális pszichoterápiát szakvizsgával rendelkező (klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta) szakember folytathat.
Ezen túl a személyes szimpátiára alapozhatunk. Ha kényelmesen érezzük magunkat a pszichológus társaságában és jó kapcsolatot tudunk vele kialakítani, akkor a terápia jól fog működni.
"Minél inkább képes a kliens a terapeutát valódi, hiteles, kongruens és empatikus személyként érzékelni, olyannak, aki feltétel nélküli pozitív elfogadással fordul felé, annál nagyobb valószínűséggel tud a fejlődése elindulni egy statikus, véglegesnek tűnő, érzéstelen és személytelen létezésmódból egy állandóan változó, elfogadó létezésmód felé, amelyet egyéni, mindenki másétól különböző érzésvilág jellemez. Ennek az elmozdulásnak a következtében a kliens személyisége és viselkedése egészségesebbé és érettebbé válik, a saját énjével, más személyekkel és a környezettel való kapcsolata reálisabb lesz."
(Carl. R. Rogers)
Nem árt feltenni a következő kérdéseket a pszichológusnak:
- jogosult-e pszichoterápiát végezni? Hány éves gyakorlata van ebben?
- Milyen gyakorlata van az engem érintő problémák kezelésében?
- Melyek a szakterületei - pl. felnőttekkel vagy gyermekekkel foglalkozik?
- Milyen kezeléseket alkalmaz, és vajon azok hatékonysága a problémáim kezelésében tudományosan bizonyított-e?
- Mennyibe kerülnek a pszichoterápiás ülések?
- Mely egészségbiztosítókkal van szerződése?